Az utóbbi időben egyre többet lovagolnak szaklapok a Facebook videós fejlődésén és állítják szembe (amúgy jogosan) a YouTube-al. Külön igazi kattintás-mágnes címadásokkal igyekeznek kisebb háborút leírni és a YouTube már-már földbe döngöléséről cikkezni. Aztán ott van a cikkek azon kisebbsége, amelyek megpróbálnak ettől picit eltekinteni és a dolgok mögé nézni: na most mi is erre teszünk próbát.
Minőség VS Mennyiség
A legtöbb cikk azon hüledezik, milyen gyors ütemben nő a videó megtekintések száma Facebookon, csak épp nem mindig említik meg azt a nem épp elhanyagolható tényt, hogy a Facebook egészen más matekot követ, kis túlzással úgy rajzolja újra a választási körzeteket, hogy neki jó legyen maga felé hajlik a keze ilyenkor.
Fontos azt is kiemelni, hogy most arról beszélünk, amikor a videót hirdetésként tekintjük meg, méghozzá a YouTube esetében arról a bizonyos In-Stream nevű pre-roll formátumról beszélünk, amit „úgyis mindenki átugrik” (haha!)
A Facebook esetében ugyanis akkor kalkulál egy view-t, ha 3 másodperc lement a videóból. Eddig ráadásul, ha hirdettünk akkor jellemzően a megjelenésekért fizettünk, bár nem rég bevezetett a Facebook egy olyan lehetőséget is, hogy csak 10 másodpercnyi megtekintés után kelljen fizetni.
Ezzel szemben a sokak által szidott YouTube pre-roll hirdetéseknél akkor fizetünk, ha a felhasználó megnézett 30 másodpercet VAGY a videó végéhez ért VAGY valamilyen interakcióba lépett a videóval (pl kattintott benne egy linkre), amelyik előbb bekövetkezik.
Na most innen máris látható, hogy ezen a pályán a Facebook nagyon könnyen képes összeszedni 2-3x annyi view-t, mint amennyit a YouTube tud ugyanannyi videó megjelenésből. Csak épp azt nem veszik sokan figyelembe, hogy ha a fenti matekot valaki tényleg végig gondolja, akkor a YouTube-on jár jobban, hiszen sokkal inkább olyan felhasználók után fizet, akik valóban nagyobb mértékben elköteleződtek a videó iránt. Egy 30-40 másodperces reklámnál lesz egy zsák olyan rész-megtekintés YouTube-on, amiért egy petákot nem fizetünk.
Egy nem reprezentatív minta
És akkor most lépjünk túl picit a nézettség számolási metodikáján és vegyünk elő egy olyan metrikát, amit már sokkal kevesebben néznek meg (úgy tűnik).
Az egész mostani cikket első sorban egy hétvégén felfedezett cikk ihlette. Ebben összevetette a cikk írója azt, hogy milyen elköteleződést tapasztalt egyik videójánál a felhasználók megtartása szempontjából YouTube-on és Facebookon:
A fenti ábra nagyon komoly különbségeket mutat.
De legyünk korrektek, említsünk meg néhány faktort, ami akár kellően szubjektív megközelítéssel hibásan fordíthatja meg „a kezet” a másik irányba:
- nem tudjuk, mi is volt a videón pontosan
- nem tudjuk, hogyan lett YouTube-on célozva és Facebookra, még ha nem is lett hirdetve, akkor is lehet, hogy nagyon más célközönséget ért el
- nem tudjuk, mennyi megtekintése volt Facebookon és mennyi YouTube-on, nagy különség lehet, ha más a számossága a mintának
Hogy ne legyenek ilyen kérdéseink, megnéztünk egy saját videót és összevetettük az eredményeket. A fenti kérdésere így válaszaink vannak:
- A videó nem volt hirdetve egyik helyen sem
- Célozva így Facebookon is első sorban az oldalunk like-olóira volt, akik viszont egy nem nagy, de jellemzően jó célközönség. YouTube-on is hasonló a helyzet
- 255 YouTube view áll szemben 51 Facebook view-al, ami egyrészt önmagában tény, hogy nem túl sok ilyen összevetésre és a különbség nagyságrendje sem elhanyagolható
A fentiek tudatában nézzük, nálunk mit látunk:
Konklúziókat mindenki vonjon le ebből maga, az előbb említett mennyiségi különbségek miatt én itt nem szeretnék ez alapján semmit sem állítani, maximum pofátlanul sugallni 😉